Gaslighting? Vážně?

17.08.2017


Stává se vám, že o sobě často pochybujete v přítomnosti jiné konkrétní osoby?

Jedním z prvních příznaků je, že v přítomnosti této osoby často pochybujete o svém duševním zdraví. Tato osoba se všemožně snaží změnit vaše vnímání událostí, které proběhly často jen v přítomnosti vás dvou, snaží se vám vyložit skutečnosti jinak, než jak si je pamatujete, hraje si se slovy, která obrací proti vám, používá znevažující gesta a neváhá vás ani obvinit z přecitlivělosti, z přehánění, atd... Klidně během vaší nepřítomnosti doma přestěhuje nábytek a po vašem návratu vám bude tvrdit, že se nic nezměnilo a pokud ano, tak už velmi dávno a určitě jste si toho už museli všimnout, jenže jste na to zapomněli a pro vlastní pobavení vás nařkne z přepracovanosti, nevšímavosti atd...čili přemístí těžiště problému z nábytku na vaši vybájenou neschopnost orientovat se v čase a prostoru. Takže vy si začnete mumlat, že jste se snad musela zbláznit a vida, tyran začíná triumfovat.

Zatímco v přítomnosti jiných lidí si připadáte normální, vedle této podivné osoby o sobě neustále pochybujete. Každému se může stát, že občas reaguje nepřiměřeně, právě proto, že má emoce, ale pokud na vás někdo neustále svaluje vinu a nutí vás pochybovat o vašem pojetí reality, je na místě zpozornit.

Všimněte si přitom také, zda vás někdo z přehnaných reakcí neobviňuje právě proto, že sám trpí patologií, díky níž žádné emoce nemá. S takovým jedincem, který emoce pouze předstírá nebo vypadá, že se dovede mistrně ovládat, buďte pro jistotu velmi opatrní. Takoví jedinci mohou být občas až legrační v tom, jak své emoce přehrávají a dávají si záležet, aby při tom byli viděni.

Trpíte pocity viny a stále se jen omlouváte?

V normálním, zdravém vztahu se člověk cítí uvolněně. Pokud se ve vztahu cítíte permanentně provinile, patrně jste manipulováni ve vztahu toxickém, plném lží. Tyran s oblibou přenáší plnou zodpovědnost za váš vztah jen na vás. Neustálými drobnými agresivními útoky, rádoby vtipnými posměšky, kousavými poznámkami nebo sotva postřehnutelnými zlomyslnými gesty dokáže postupně zcela rozložit vaši psychiku. A vy začnete věřit, že ti špatní jste vy, kdežto on je ten dobrák, který s vámi, tak destabilizovanými, dobrovolně setrvává.

Neustálým omlouváním se snižujete vlastní sebeúctu až ke kotníkům. Tyran vás tak udržuje v pocitech viny z vašeho vlastního selhání a vy získáváte pocit, že nemůžete odejít, protože musíte napravit všechno, co jste pokazili. Tyran v tu chvíli triumfuje podruhé, protože právě přestáváte vnímat, že chyba není na vašem přijímači, ale na jeho vysílači.

Říkáte si:
Možná jsem byla příliš tvrdá.
Co když jsem se, navzdory všemu vlastnímu strádání, spletla, když jsem ho opustila?
Možná za to můžu opravdu já.
Chudáček, on tolik trpěl, dám mu ještě jednu šanci.

Toto je možné interpretovat jako zkreslování reality a zvláště pak po rozchodu. Nezapomeňte, že vás vaše intuice přivedla až k rozchodu právě proto, že správně zachytila podvody a lži a umožnila vám osvobodit se. Tečka. Žádný jiný pozdější výklad není zapotřebí. Věřte svým pocitům. Věřte své intuici.
Samozřejmě se může stát, že někteří lidé doopravdy trpí a dělají to nejlepší, co umí. Chtěla bych na tomto místě připomenout, že normální je neubližovat. Pokud některý jedinec trpí natolik, že přitom jiným ubližuje, měl by se léčit a měl by se hlavně chtít léčit.

Mění se vaše osobnost?

Tyran vás průběžně trénuje jako pejsky na cvičáku pro své záměry. Jeho oblíbenou kratochvílí je hra se strachem z opuštění, odmítnutí, případně s jinými strachy, ke kterým, jak v mžiku vypozoruje, máte sklon. V období svádění vás bombarduje přijetím, láskou, obdivem a vším, čeho se vám v tu chvíli bolestně nedostávalo a co on šikovně vyhmátl. Tato všemožná pozornost ve vás vyvolá opojnou záplavu hormonů štěstí, lásky a připoutání.
A pak, až k němu budete dostatečně připoutaní, zničehonic vám začne pozornost a čas upírat. Načasuje si to dokonale tak, aby vaše tělo a mozek začaly doslova hladovět po příjemném koktejlu hormonů a vy abyste tak začali trpět regulérními abstinenčními příznaky.

Například vám poskytne tu výsadu těšit se chvíli z jeho přítomnosti, aby ve vás vzápětí vyvolal strach z opuštění tím, že náhle zmizí a úplně se odmlčí na různě dlouhou dobu.
Kdybyste chtěli vznést legitimní požadavek na vysvětlení jeho nestandardního chování, buď vám vlastní absenci suverénně popře, i kdybyste měli datum jeho odjezdu zapsané v kalendáři, nebo přehodí problém na vás. Nepřipustí žádnou jinou diskusi, jeho záměrem totiž je, abyste o sobě začali pochybovat.

Tak velmi jemně, že si ani nevšimnete, přemístí těžiště problému v konverzaci: najednou už nepůjde o jeho nevysvětlitelnou absenci, ale o vaši přecitlivělost a vaši závislost.

A právě tam se spouští cyklus závislosti a zneužívání.

Podobně žongluje se strachem z odmítnutí. Příkladem může být náhlé, nečekané, bezdůvodné a opakované pokládání telefonu v průběhu hovoru, s následným odmítáním komunikace. Oběť tím znejišťuje, dezorientuje a nechává ji v osamění vysvětlit si nepříjemnou realitu pomocí vlastní logiky, která je však na toto nestandardní jednání krátká.

Čím víc tolerujete tyto odchody-návraty či jakýkoli nedostatek respektu k vaší osobě, tím víc slevujete ze svých legitimních nároků a tím víc snižujete svoji sebeúctu, až jednoho pěkného dne zjistíte, jak hluboko jste až klesli. Když se mu povede vycvičit vás tak, že nebudete mít už žádné nároky, může si dělat, co chce a to nejen s vámi. Triumfuje tak potřetí.

V tomto okamžiku je vaše osobnost v jeho očích už natolik devalvovaná, že se začíná poohlížet po jiné kořisti, zatímco vy ztrácíte zbytky sebereflexe a nevidíte, jak tragicky jste zneuctěni. Čas od času vám ještě tyran pohodí kost, za kterou se s nadějí plazíte, což skončí v okamžiku, kdy si najde novou vhodnou kořist.

Zlobíte se někdy sami na sebe za to, jak reagujete?

Čím víc se s vámi tyran nudí, tím méně pozornosti vám věnuje. Změna v jeho postoji může být náhlá a nečekaná tak, že vás zcela vykolejí. A zde nastává podivný jev.

Místo abyste logicky došli k názoru, že jste byli od začátku až do konce manipulovaní a že vám lhal, začnete si myslet, že je s vámi něco v nepořádku, a když budete hodní a budete se snažit, můžete ještě situaci zvrátit. To je velmi falešná a nebezpečná myšlenka, protože naráží na samé jádro vztahu s tyranem. Smiřte se s tím, že jste pouhá hračka, která se blíží k datu expirace. Seberte zbytky sil, a ač zneuctěni, odkráčejte aspoň ve finále středem a nenechte ho triumfovat počtvrté.

Je pochopitelné, že vidíte rudě a právě proto, že už vás na podobné situace despota vycvičil, nedovedete někdy okamžitě prásknout dveřmi ani zahodit simku. Je pochopitelné, že myslíte na to, kolik jste do něho už investovali citů, důvěry, nadějí, času, energie, někdy i peněz, ale vězte, že vaše přesvědčení, že tento patologický jedinec drží v ruce klíče od vašeho štěstí, jehož se zuby nehty držíte, je naprosto falešné. To si snadno ověříte, když po rozchodu zjistíte, jak se vám najednou uleví.

Já nelžu!

Tyran lže tak samozřejmě jako když dýchá. Lže ráno, lže v poledne, lže večer, lže, i když spí. Lže v každé situaci, lže všem, lže i sám sobě. Bude lhát až k smrti, což je velmi matoucí. Jeho lhaní je jeho neodpáratelná výsada, jeho patologie.

Když zjistíte, že vám někdo lže, a přitom tvrdí opak, když začnete každou jeho větu negovat v naději, že se snad možná konečně doberete pravdy, proberte si v duchu jeho celkové chování vzhledem k vám a případně ho nechte vysublimovat z vašeho života.

Predátoři s oblibou používají tuto techniku, aby vás ovládli a drželi pod kontrolou dokonce i po ukončení vašeho vztahu. K jejich kratochvílím totiž patří zjevit se tu a tam v životě expirované hračky pod různými záminkami v rouše beránčím a podaří-li se jim přes všechnu minulost znovu infiltrovat do jejího života, triumfují popáté.

Přestože jsem toto téma pojala nadlehčeně, ve skutečnosti je velmi vážné. Proto si nenechte nikým vzít kritické myšlení a přirozené instinkty, které vás mohou ochránit před destrukcí vaší osobnosti.

"Nesmíme se nechat zmást důkazy!"

Sigmund Freud